clothe yourselves with
compassion
&  patience

Our StAff

Strategic Leadership Team

  • Jane Tiller
Executive Principal
  • Wendy Adeniji
Head of School
  • Donna Gautry
Vice Principal
  • Andy Perry
Assistant Principal, Student Support
  • Robert Watson
Assistant Principal, Teaching & Learning
  • Kirsty Lountain-Pick
Assistant Principal, Literacy & Innovation
  • Marc Loftus
Associate Assistant Principal, Teaching & Learning
  • Shasta Ali
Business Manager
  • Reverend Stuart Gregg
Chaplain

Pastoral Team              

  • Andy Russell
Pastoral Manager
  • Emma Housley
Administrator
  • Amy Johnson
Pastoral Support officer
  • Toni Starkey
Attendance Officer/Pastoral Support

 English Department

  • Dominic Schack
Curriculum Leader, English
  • Leroy McDonald
Progress Leader of English
  • Betony Camm
Teacher of English
  • Lauren Gillatt
Year Group Achievement Leader (English Specialism) 
  • David Wardman
Teacher of English

 Humanities

  • Rob Savage
Strategic Lead of Music and Christian Worship
  • Saara Davis
Curriculum Leader, Humanities & Strategic Lead SMSC
  • Sean Mckenna
Progress Leader of Humanities
  • Laura Mitchell
Teacher of Humanities (Geography)
  • Rachael Dawson
Teacher of Geography
  • Fatima Shakoor
Teacher of Religious Education

 ICT

  • Laura Sharman
Curriculum Leader ICT

Languages 

  • Laura Bay
Curriculum Leader, MFL
  • Franck Noirit
Teacher of MFL

 

Mathematics

  • Christine Dawson
Curriculum Leader, Mathematics
  • Simon Hillam
Progress Leader of Mathematics
  • Dawn Theakston
Progress Leader of Mathematics
  • Kirsty Pounder
Year Group Achievement Leader (maths Specialism

Performing Arts

  • Lydia Connor-Tyers
Curriculum Leader, Performing Arts
  • Bridget Payne
Peripatetic Music Teacher
  • Hilary Cumbers
Teacher of Drama

Physical Education

  • James Mash
Curriculum Leader, PE
  • Kathryn Isaacs
Year Group Achievement Leader/Girls PE Teacher
  • Reece Eagle
ITT Student (PE)

Science

  • Nick Lees
Curriculum Leader, Science
  • Daniel Peck
Progress Leader of Science
  • James Hunt
Teacher of Science
  • Ellen Russell
Teacher of Science
  • Shabnam Rizwan
Teacher of Science
  • Azhar Mohammed Ishfaq
Teacher of Science
  • Christine Broadbent
Senior Science Technician

Technology

  • Matthew Jones
Curriculum Leader, technology
  • Sandra Murgatroyd
Senior Technology Technician
  • Matt Wiggans
Teacher of Art

Learning Development

  • Helen Peck
SENCo
  • Gillian Taylor
Teacher of Specialist Provision
  • Andrew Murgatroyd
Higher Level Teaching Assistant
  • Joshua Blackham
Literacy Intervention Officer
  • Victoria Barnes
Learning Support Assistant
  • Jessica Bottomley
Learning Support Assistant
  • Daniel Homer
Learning Support Assistant
  • Sandra Jules
Learning Support Assistant
  • Yannick Minvielle-Debat
Learning Support Assistant
  • Razwana Parveen
Learning Support Assistant
  • Lesley Turton
Learning Support Assistant
  • Denise Yates
Learning Support Assistant

Administration

  • Barbara Blackham
PA to the Head of School
  • Keith Bostrom 
Data Manager
  • Laura Hobson-Tyas
Learning Resource Manager
  • Claire Wright
Office Manager
  • Rachel Mayhew
Senior Administrator
  • Emma Conroy
Administrative Assistant
  • Aidan Holroyd
ICT Technician
  • Rochelle Irish
Cover Supervisor

Facilities Management

  • Jim Fisher
Facilities Management/Site Manager
  • Mark Dobson
Health & Safety Officer
  • Peter Kirkland
Facilities Assistant

Housekeeping

  • Helen Bowers
Housekeeping Supervisor
  • Danielle Ellison
Housekeeper
  • Sharron kelly
Housekeeper
  • Debbie Lowram
Housekeeper
  • Nichola Oakes
Housekeeper
  • Linda Robertshaw
Housekeeper
  • Kelly Stubbs
Housekeeper

Catering

  • Jonathan Wilson
Catering Consultant
  • Gary Middleton
Chef/Manager
  • Barbara Abson
Assistant Catering Manager
  • Nicola Marlow
General Catering Assistant
  • Amamata Mumini
General Catering Assistant
  • Isha Simpson
General Catering Assistant
  • Guiliane Whiteley
General Catering Assistant